طراحي سايت در شيراز

تحصيل در كانادا

تحصيل در كانادا

 

كانادا در قاره آمريكاي شمالي واقع شده و دومين كشور بزرگ و يازدهمين اقتصاد بزرگ جهان به شمار مي آيد. تحصيل در كانادا به دليل وجود دانشگاه هاي برتر در اين كشور و سطح علمي بالا در كانادا بسيار مورد توجه دانشجويان بين المللي قرار گرفته است. نظام و سيستم آموزشي كانادا به صورت ايالتي و استاني مي باشد و ممكن است در هر ايالت و استان كمي متفاوت باشد ولي استانداردهاي آموزش به دليل اينكه زير نظر دولت فدرال است يكسان مي باشد. تحصيل در كانادا همانند ايران و بسياري از كشور هاي ديگر شامل آموزش در مراكز دولتي و مراكز خصوصي است و زبان تحصيل در كانادا به دو زبان انگليسي و فرانسوي كه زبان هاي رسمي كانادا هستند، ارائه مي گردد. قديمي ترين دانشگاه در كشور كانادا دانشگاه لووال و برترين دانشگاه آن دانشگاه تورنتو است. بهترين دانشگاه هاي كانادا جهت تحصيل در كانادا در استان هاي انتاريو، بريتيش كلمبيا و كبك قرار دارند و جز اين سه دانشگاه يعني دانشگاهتورنتو، دانشگاه مك گيل و دانشگاه بريتيش كلمبيا در كانادا جزو 50 دانشگاه برتر در جهان شناخته شده اند. كانادا در رتبه بندي جهاني برترين سيستم هاي آموزشي و تحصيلي در جهان نيز رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. علاوه بر اين كانادا از نظر كيفيت زندگي نيز جزو ده كشور برتر جهان محسوب مي شود. اين مقاله براي متقاضيان تحصيل در كانادا تدوين گرديده است.

 

تحصيل در كانادا

 

شرايط تحصيل در كانادا

تحصيل در كانادا شامل مقاطع پيش دبستاني، ابتدايي، دبيرستان و دانشگاه است و براي اخذ مدرك ديپلم بايد 12 سال تحصيلي گذرانده شود. سال تحصيلي نيز از ماه سپتامبر يا مهر ماه آغاز شده و در ماه ژوئن يا خرداد ماه پايان مي يابد. همان طور كه پيش تر گفته شد تحصيل در كانادا به دو صورت دولتي و خصوصي ارائه مي گردد. براي تحصيل در كانادا داشتن مدرك زبان انگليسي بسيار حائز اهميت است. متقاضي تحصيل در كانادا بايد در يكي از مدارس يا دانشگاه هاي كانادا پذيرش شود. گواهي تمكن مالي جهت اثبات توانايي مالي براي تحصيل در كانادا نيز از شرايط مهم تحصيل در كانادا است كه ميزان آن بطور ميانگين 15 هزار دلار كانادا مي باشد. تحصيل در كانادا براي متقاضيان زير 18 سال به دو صورت امكانپذير است: يا بايد همراه با والدين يا سرپرست قانوني خود به كانادا سفر كند و يا يك سرپرست با اقامت دائم كانادا داشته باشد. براي متقاضيان تحصيل در كانادا كه 18 سال به بالا هستند همراهي خانواده يا داشتن سرپرست اختياري است.

 

تحصيل در كانادا در مقطع ابتدايي

تحصيل در كانادا در مقطع ابتدايي از سن 6 تا 14 سالگي است كه قبل از آن دوره پيش دبستاني كه اختياري مي باشد را مي گذرانند. از شرايط مهم براي پذيرش در مدارس ابتدايي كانادا داشتن حداقل 4 سال سن، داشتن سرپرست كه بتواند توانايي مالي متقاضي براي تحصيل در كانادا را اثبات نمايد، داشتنويزاي دانش آموزي كانادا و همچنين مهارت در زبان انگليسي است. امتحاني براي سنجش ميزان آشنايي دانش آموز با زبان انگليسي براي تحصيل در كاناداانجام مي گيرد كه با توجه به نتيجه آن در صورت نياز به تقويت زبان انگليسي ابتدا به كلاس هاي زبان انگليسي فرستاده مي شود و سپس در مقطع پيش دبستاني يا ابتدايي پذيرش خواهد شد.

 

تحصيل در كانادا در مقطع دبيرستان

دانش آموز پس از اتمام مقطع ابتدايي وارد مقطع دوره دبيرستان كه از سن 14 تا 18 سالگي است مي شود. هر سال تحصيلي در كانادا دو ترم تحصيلي است و دانش آموز بايد در هر ترم تحصيلي 4 واحد يا در هر سال تحصيلي 8 واحد را با موفقيت پشت سر بگذارد. متقاضيان تحصيل در كانادا در مقطع دبيرستان ابتدا ارزيابي تحصيلي شده و توسط آزمون سطح علمي آنها مشخص مي شود و بر اساس آن در مقطع تعيين شده مشغول به تحصيل خواهند شد. براي تحصيل در كانادا در مقطع دبيرستان آزمون مهارت زبان انگليسي انجام نمي شود ولي در صورتي كه متقاضي تحصيل در كانادا مهارت كافي در زبان انگليسي نداشته باشد بايد در كنار دروس تحصيلي اصلي در كلاس هاي زبان نيز شركت كند و مهارت زبان خود را بهبود بخشد.

 

تحصيل در كانادا با مدرك ديپلم

پس از اتمام دوره ي دبيرستان و پيش دانشگاهي در كانادا به فرد مدرك ديپلم اعطا شده و مي تواند براي تحصيل در كالج يا دانشگاه هاي كانادا درخواست دهد. متقاضي تحصيل در كانادا با مدرك ديپلم چه دوران دبيرستان و پيش دانشگاهي خود را در كانادا گذرانده باشد و چه در كشور خودش ، معدل و ريز نمرات دوره دبيرستان براي پذيرش در كالج يا دانشگاه هاي كانادا بسيار حائز اهميت است. داشتن مدرك زبان انگليسي يا فرانسه (مانند نمره 6 آزمون آيلتس يا نمره 6 آزمون TEF) نيز جهت تحصيل در كانادا با مدرك ديپلم بسيار مهم است.

 

شرايط پذيرش از دانشگاه هاي كانادا براي تحصيل در كانادا

ممكن است تحصيل در كانادا و شرايط پذيرش در هر كدام از دانشگاه هاي كانادا با ديگري متفاوت باشد و هر دانشگاه قوانين و مقررات مخصوص به خود را مانند آزمون ورودي يا شرط معدل براي اخذ دانشجو در نظر بگيرد. در هر صورت داشتن ريز نمرات و معدل بالاي دوره دبيرستان و پيش دانشگاهي در اخذ پذيرش از دانشگاه هاي كانادا بسيار حائز اهميت است. دانشجويان حتما مي بايست مدارك تحصيلي قبل از درخواست خود را همراه با مدرك مهارت در زبان انگليسي (كه هر دانشگاه يا كالج آن را تعيين مي كند) ارائه كنند. به طور كلي مدرك زبان آيلتس با نمره 6 و بالاتر براي گرفتن پذيرش از دانشگاه ها مطلوب است. براي اطلاعات بيشتر درباره نحوه اخذ پذيرش از دانشگاه مورد نظر خود در كانادا با موسسه حقوقي مهاجرتي آينده سازان مهر تماس بگيريد.

 

تحصيل در كالج كانادايي

رشته هاي فني، مهندسي، كاربردي و هنري در كالج هاي كانادا ارئه مي گردد و متقاضيان تحصيل در كانادا در اين رشته ها مي توانند از اين كالج ها پذيرش بگيرند. داشتن مدرك زبان انگليسي براي تحصيل در كالج هاي كانادا الزامي است و در صورت نداشتن مدرك زبان انگليسي ابتدا بايد دروه هاي يادگيري زبان انگليسي در كالج گذرانده شود. لازم به ذكر است پذيرش در كالج هاي كانادا كمي مشكل است.

 

تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي

متقاضي براي تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي نياز به مدرك ديپلم دارد. معدل مدرك ديپلم بايد حداقل 14 و در برخي رشته ها حداقل 15 باشد. مدرك زبان انگليسي آيلتس 6 يا بالاتر نيز از ديگر شرايط تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي است. اگر متقاضي مدرك زبان انگليسي نداشته باشد بايد قبل از ورود به دانشگاه دورههاي آموزش زبان انگليسي را بگذراند. طول دوره تحصيل در كانادا معمولا 3 تا 4 سال به طول مي انجامد و زبان تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي به زبان انگليسي ارائه مي گردد.

 

تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي ارشد

متقاضي تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي ارشد بايد مدرك كارشناسي با حداقل معدل 14 داشته باشد. داشتن مدرك زبان انگليسي تاقل يا آيلتس براي تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي ارشد الزامي است و در صورت نداشتن مدرك زبان انگليسي روند پذيرش در دانشگاه در مقطع كارشناسي ارشد با مشكل مواجه خواهد شد. طول دوره تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي ارشد حدودا دو سال است كه به كارآموزي و پروژه مي گذرد. زبان تحصيل در كانادا در مقطع كارشناسي ارشد به زبان انگليسي است اما برخي دانشگاه هاي كبك دوره هاي تحصيلي به زبان فرانسوي نيز برگزار مي كند.

 

تحصيل در كانادا در مقطع دكترا

تحصيل در كانادا در مقطع دكترا نيازمند مدرك كارشناسي ارشد با معدل بالاي 13 و همچنين يكي از مدارك زبان انگليسي يا فرانسوي مي باشد. ارائه يك پروپوزال پژوهشي كه متقاضي قصد دارد در دوره دكترا روي آن كار كند از ديگر شرايط اخذ پذيرش تحصيل در كانادا در مقطع دكترا است. طولب دوره تحصيل در كانادا در مقطع كانادا بين 4 تا 6 سال است كه دانشجو در مدت تحصيل در كانادا در مقطع دكترا بيشتر به فعاليت هاي تحقيقاتي و پژوهشي مي پردازد.

 

بورسيه تحصيلي كانادا جهت تحصيل در كانادا

اخذ بورسيه تحصيلي كانادا براي مقاطع پايين تر از دكترا كمي دشوار است ولي بورسيه تحصيلي كانادا براي مقطع دكترا راحت تر اخذ مي گردد. تحصيل در كانادا و اخذ بورسيه تحصيلي كانادا سه نوع است: اسكالرشيپ يا فلوشيپ، گرنت و بورساري. بورسيه تحصيلي اسكالرشيپ كانادا به دانشجويان با معدل، نمرات، رتبه و صلاحيت هاي علمي بالا تعلق مي گيرد. بورسيه هاي تحصيلي گرنت و بورساي مخصوص دانشجويان بين المللي است و به دانشجوياني كه نياز مالي داشته باشند اعطا مي گردد و نمرات آنها مهم نيست.

 

تحصيل رايگان در كانادا

تحصيل رايگان در كانادا توسط بورسيه تحصيلي كانادا كه در بخش قبل توضيح داده شد امكانپذير است. بورسيه تحصيلي كانادا به متقاضيان مقطع دكترا كه نمرات عالي دارند و همچنين متقاضيان تحصيل در كانادا كه محدوديت مالي دارند اعطا مي گردد. توسط بورسيه تحصيلي كانادا مي توان از تحصيل رايگان در كانادا برخوردار شد.

 

تحصيل در كانادا در رشته پزشكي و دندانپزشكي

داشتن مدرك كارشناسي و مدرك زبان انگليسي آيلتس از الزامات تحصيل در كانادا در رشته پزشكي و دندانپزشكي است. تحصيل در كانادا در رشته پزشكي و دندانپزشكي توسط آزمون ورودي امكانپذير مي باشد كه اين آزمون براي تحصيل در كانادا در رشته پزشكي MCAT و براي تحصيل در كانادا در رشته دندانپزشكي DAT نام دارد. طول دوره تحصيل در كانادا در رشته پزشكي و دندانپزشكي از 3 تا 5 سال متغير است.

 

هزينه تحصيل در كانادا

هزينه تحصيل در كانادا نسبت به بسياري از كشورها از جمله آمريكا ، استراليا و انگلستان مناسب تر است. هزينه تحصيل در كانادا و در مدارس دولتي آن بين 10000 تا 15000 دلار در سال و در مدارس خصوصي حدودا دو يا سه برابر است. هزينه تحصيل در كانادا در مدارس شبانه روزي حدودا ساليانه 30000 دلار مي باشد. به طور متوسط هزينه تحصيل در كانادا درمقطع كارشناسي 12000 تا 20000 دلار، درمقطع كارشناسي ارشد 12000 دلار تا 18000 دلار و در مقطع دكترا حداقل 20000 پيش بيني شده است. هزينه هاي نام برده شده هزينه هاي مربوط به شهريه دانشگاه است و هزينه زندگي در كانادا شامل خورد و خوراك و مسكن و رفت و آمد حدودا ماهيانه 1000 تا 1200 دلار مي باشد.

 

زبان تحصيل در كانادا

زبان تحصيل در كانادا در ايالت هاي فدرال اين كشور به زبان انگليسي است و در ايالت هاي كبك به زبان فرانسوي مي باشد. بنابراين براي تحصيل در ايالت هاي فدرال كانادا مدرك زبان انگليسي و براي تحصيل در ايالت هاي كبك كانادا مدرك زبان فرانسوي نياز است. البته جالب است بدانيد كه تعدادي از دانشگاه هاي اين كشور نيازي به ارائه مدرك زبان ندارند اما بقيه استانداردهاي پذيرش دانشجوي خارجي بايد رعايت شود. از آنجا كه اين كشور يك كشور دو زبانه محسوب مي شود پس مي توان با داشتن مدرك زبان هاي فرانسه يا انگليسي در آن اقدام به ادامه تحصيل كرد.

 

تحصيل در كانادا

 

مدارك لازم براي تحصيل در كانادا

اخذ ويزاي تحصيل در كانادا با ارائه مدارك زير امكانپذير خواهد بود:

- عكس

- پاسپورت

- نامه پذيرش دانشگاه

- رسيد پرداخت شهريه

- گواهي تمكن مالي

- مدارك تحصيلي و ريز نمرات

- گزارش پزشكي

- مدرك زبان

- ويزاي تحصيلي كانادا

لازم به ذكر است تمامي مدارك جهت تحصيل در آلمان بايد به زبان رسمي كشور كانادا جهت پذيرش از دانشگاه ترجمه شوند.

 

دانشگاه هاي معتبر كانادا براي تحصيل در كانادا

در بخش زير اسامي تعدادي از دانشگاه هاي برتر كانادا را مشاهده مي نماييد.

 • University of Alberta
 • University of Calgary
 • University of Ottawa
 • University of Toronto
 • University of waterloo
 • University of western Ontario
 • Mc gill university
 • Mc master university
 • university of montreal
 • Queens university of kingston
 • Capilano University

 

ويزاي تحصيلي كانادا جهت تحصيل در كانادا

در صورتي كه تحصيل در كانادا بيش از 6 ماه طول بكشد بايد براي ويزاي تحصيلي كانادا درخواست دهيد. براي اخذ ويزاي تحصيلي كانادا بايد مدارك نام برده شده كه مهم ترين آن نامه پذيرش از دانشگاه است را به سفارت تحويل داده و منتظر اخذ ويزاي خود بمانيد. درخواست ويزاي تحصيلي كانادا به صورت آنلاين انجام شده و معمولا 4 تا 6 ماه طول مي كشد.

مزاياي تحصيل در كانادا
برخي از مزاياي چشمگير تحصيل در كانادا عبارت اند از:
- بهره مندي از يكي از با كيفيت ترين نظام هاي آموزشي در جهان
- استفاده از انواع روش هاي پرداخت شهريه كه دانشگاه در اختيار دانشجويان قرار مي دهد
- مزاياي بلند مدت تحصيل در كانادا كه شامل ادامه تحصيل در كشورهاي پيشرفته و بازار كار مناسب پس از تحصيل مي شود
- شانس بالاي گرفتن اقامت دائم كانادا
- تجربه زندگي در محيط چندفرهنگي و فرصت آشنايي با افراد از فرهنگ ها و اقوام مختلف جهان
- كانادا يكي از كشورهاي پيشرو در زمينه تحقيقات علمي است و اين كشور فرصت هاي بيشماري را در اين زمينه در اختيار افراد محصل در كانادا قرار مي دهد.

 

كار حين تحصيل در كانادا

متقاضي درحين تحصيل در كانادا مي تواند به منظور كاهش هزينه ها مشغول به كار شده و حقوق به دست آورد. كار حين تحصيل در كانادا هم در دانشگاه و هم در خارج از دانشگاه امكانپذير است. دانشجو حين تحصيل در كانادا به طور متوسط اجازه ي كار به مدت 20 ساعت در هفته را خواهد داشت كه اين ميزان بسته به مقطع تحصيلي افراد متفاوت مي باشد.

 

اقامت پس از تحصيل در كانادا

اجازه اقامت پس از تحصيل در كانادا به مدت 8 ماه تا 3 سال براي دانشجو صادر مي گردد كه در اين مدت بايد براي اخذ اقامت دائم كانادا شرايطي را مهيا كند. مهم ترين شرط براي اخذ اقامت دائم پس از تحصيل در كانادا تسلط به يكي از زبان هاي رسمي كانادا كه انگليسي و فرانسوي است مي باشد. پس از آن بايد به دنبال كار مناسب بگرديد، به اين منظور بايستي سرمايه و دانش كافي داشته باشيد. پس از اشتغال به كار نيز بايد ماليات خود را تمام و كمال پرداخت كرده باشيد. با داشتن اين شرايط موفق به اخذ اقامت دائم كانادا پس از فارغ التحصيلي خواهيد شد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۶:۴۳ توسط:حامد نظرزاده موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :